Apsaugokite rapsus nuo ligų

Naujienos

Viena žalingiausių rapsų ligų – sklerotinis puvinys. Praėjusi žiema buvo palanki žieminių augalų peržiemojmui, todėl šį pavasarį akį džiugina žaliuojantys laukai. Dabartinė pasėlių būklė leidžia tikėtis gausaus derliaus, o prognozuojamos didelės rapsų supirkimo kainos, garantuoja visų sąnaudų atsipirkimą, todėl sezono metu labai svarbu panaudoti visas reikiamas priemones, kad augalas visapusiškai panaudotų savo potencialą. Lietingi ir šilti orai yra palankūs plisti rapsų ligoms – sklerotiniam ir pilkajam puviniams, juodajai dėmėtligei. 


Sklerotinio puvinio infekcija ypač pavojinga, kai sutampa trys pagrindiniai faktoriai: grybo askosporų išbarstymo periodas, rapsų žydėjimo periodas (pradėję kristi žiedlapiai) ir didelė santykinė oro drėgmė. Kad grybo askosporos užkrėstų rapsų augalus, jos turi pasiekti vietą ant augalo, kur yra pakankamai drėgmės ir maisto medžiagų askosporoms sudygti ir grybui augti. Tinkamiausi maisto medžiagų šaltiniai askosporoms yra rapsų žiedlapiai, žiedadulkės ir apvytę lapai. Askosporos, patekusios ant žiedų, kartu su žiedlapiais nukrenta ant rapsų lapų ir prie jų prilimpa. Drėgnu oru, kai ilgai laikosi rūkas ar krinta lietaus dulksna, ypač tankiuose ir piktžolėtuose rapsų pasėliuose susidaro pakankamai geras mikroklimatas sklerotinio puvinio infekcijai. Nukritę žiedlapiai gerai prisiklijuoja prie lapų ir askosporos sudygsta, išauga grybiena. Grybas nuo lapo per lapkotį pasiekia stiebą ir stiebe vystosi abiem kryptimis – ir aukštyn, ir žemyn nuo pažeidimo vietos, stiebo išorėje ir viduje. Priklausomai nuo to, kokiame aukštyje užsikrėtė lapas, tokiame aukštyje ant stiebo ir išsivysto sklerotinio puvinio dėmės.

Fungicidai nuo sklerotinio puvinio efektyvūs tik tada, kai naudojami užsikrėtimo metu, t. y. žydint rapsams (BBCH 63, kai žydi 30 proc. rapsų žiedų ir pradeda kristi pirmieji žiedlapiai). Fungicidais nupurškus prieš žydėjimą ar po žydėjimo, negalima tikėtis gerų rezultatų. Vienu atveju fungicidai bus panaudoti per anksti, dar prieš užsikrėtimą, kitu atveju – per vėlai, nes pasirodžius pirmiesiems matomiems ligos požymiams, sklerotinio puvinio kontroliuoti jau neįmanoma. Taigi, efektyviai rapsų pasėlius nuo sklerotinio puvinio apsaugoti fungicidais įmanoma tik juos naudojant preventyviai, t. y. užsikrėtimo metu, kai jokių išorinių ligos požymių dar nėra. Kadangi žydinčius rapsų pasėlius labai mėgsta bitės, fungicidai naudotini itin atsargiai, kad nekiltų neigiamų pasekmių, būtina skaityti produktų etiketes.


Dvi, skirtingo veikimo, veiklios medžiagos ilgai ir patikimai saugos rapsus nuo sklerotinio puvinio ir  alternariozes. Siekiant apsaugoti rapsus purškiama nuo žydėjimo pradžios iki žydėjimo vidurio norma 0,5 + 0,5  l/ha. Tokia  norma saugos rapsų pasėlius  nuo ligų 5-6 savaites.