Herbicidų naudojimas javuose po šiltos žiemos

Naujienos

Po šių metų rekordiškai šiltos žiemos laukai daugelyje Lietuvos rajonų atrodo gražiai žaliuojantys. Tačiau nereikia pamiršti, kad žiemkenčiams ir rapsams, šilti orai žiemą pavojingi tuom, jog augalai išeikvoja daug maistinės medžiagos - cukraus ir tampa mažiau atsparūs pavasario šalnoms, paros temperatūrų svyravimui.  Kai nėra šalčio, gerai peržiemoja ir įvairių augalų ligų sukėlėjai bei kenkėjai. Tokia situacija vienodai pavojinga visiems augalams: tiek javų pasėliams, tiek rapsams. Ūkininkams pavasarį prireiks žymiai daugiau sąnaudų, nes teks gausiai tręšti per šiltą žiemą jėgas išeikvojusius augalus, daugiau purkšti nuo ligų, piktžolių bei suspėti tinkamu laiku panaudoti augalų augimo reguliatorius, kadangi pasėliai daugelyje regionų labai tankūs.

Šiais metais pasėliuose kurie nebuvo purkšti herbicidais rudenį, piktžolės jau gerokai ūgtelėjusios, o dabar purkšti herbicidais dar neleidžia oro sąlygos – vėl pranašaujamas nemažas šaltukas naktį. 

Vos tik praėjus naktiniams šalčiams, nelikus šalnų pavojaus, kada paros temperatūra bus pastoviai teigiama reikia planuoti purškimą herbicidais bei augimo reguliatoriais. Nerekomenduojama javų purkšti esant šalnoms, mat tada susilpnėja herbicidų veikimas, javai būna jautresni ir taip pat gali nukentėti nuo herbicidų.

Kokios gi piktžolės gasdina jūsų pasėlius po šių metų žiemos?

Daugelis šių piktžolių jau yra didelės, kai kurios net pražydę, tad kokius produktus panaudoti, kad jos būtų veiksmingai išnaikintos. Ir ar pavyks jas visas išnaikinti?

Bloga žinia – ne visas pavyks išnaikinti. Tokios piktžolės kaip vienmetė miglė, veronika, našlaitė turi būti išnaikinamos rudenį, nes pavasarį herbicidų, veiksmingai jas naikinančių, deja, nėra. Dirvinės našlaitės, išnykus kitoms piktžolių rūšims, labai išplinta.

Net jei herbicidai naudoti iš rudens, javų pasėlį rekomenduojama patikrinti ir pavasarį ir, esant reikalui, purškimą pakartoti. Jei iš rudens buvo sunaikintos vienaskiltės (pvz. smilguolės), pavasarį gali tekti dar kontroliuoti dviskiltes - ypač kibiuosius lipikus, bekvapius šunramunius.

Kad pavyktų išnaikinti piktžoles, būtinai reikia patikrinti, kokios pasėlyje vyrauja,  ir pasirinkti tinkamą „receptą“.  Herbicidus reikia pasirinkti pagal tai, kokios piktžolės vyrauja javų pasėliuose, o leistinus kiekius lemia purškimo laikas, piktžolių ir kultūrinių augalų augimo tarpsnis, oro sąlygos. Pagalbą parenkant tinkamiausius produktus, rasite lentelėje:

Herbicido Avoxa efektyvumas nuo dviskilčių piktžolių siekia 85 proc. Norint efektyvumą dar padidinti kai kurioms dviskiltėms piktžolėms, Avoxa galima maišyti su kitais herbicidais.  Tada galima šiek tiek sumažinti Avoxa normą iki 1,2 l/ha. Tačiau šiais metai, kai piktžolės neįprastai didelės, rekomenduojame geriau netaupyti ir rinktis optimalias herbicidų normas, kad nepasitvirtintų posakis: „Taupus moka du kartus“.

Tinkamiausias Avoxa naudojimo laikas yra krūmijimosi pabaiga (BBCH 27-30) - bamblėjimo pradžia (ne vėliau BBCH 32). Greičiausiai, tuo metu, kai įeisime į laukus purkšti herbicidus, bus  jau pasiekta BBCH 31-32 augimo fazė.

Avoxa gerai maišosi su augimo reguliatoriais, fungicidais, insekticidais ir trąšomis (nerekomenduojama maišyti su Gramitrel ir neskiestu KAS). 

Syngenta herbicidų „receptai“ šiam pavasariui:

Avoxa 1.2 l/ha + Trimeris 0.02 kg
Avoxa 1.2 l/ha + Mixin 1 l/ha
Avoxa 1.2 l/ha + Cleave 1 l /ha
Avoxa 1.2 l/ha + Elegant 0,6 l/ha

Dėl tinkamiausio pasirinkimo jūsų pasėliams būtinai kreipkitės į mūsų konsultantus.