You are here

Salyklinių miežių auginimas

Naujienos
14.03.2019

Salyklo gamybos pajėgumų plėtra Lietuvoje ir kaimyninėse šalyse atvėrė naujas perspektyvas mūsų šalies miežių augintojams, kurie pastaraisiais metais padarę didžiulę pažangą gali sėkmingai konkuruoti vietos ir užsienio rinkose. 

Salyklo gamybai reikia stambių, vienodų, sveikų, puikiai dygstančių, turinčių daug krakmolo ir mažai baltymų grūdų. Tokius grūdus galima išauginti suformavus tolygų, stiprių augalų pasėlį, užtikrinus tinkamą mitybą ir apsaugojus augalus nuo ligų ir kenkėjų.

Tarp svarbiausių reikalavimų yra veis­lė, kurią augintojas turėtų pasirinkti iš re­gistruotų veislių sąrašo ir atitinkančią supirkėjo prioritetus. Pasirinkus veislę, reikia išsiaiškinti jos savybes (jautrumą ligoms ir kenkėjams, drėgmės režimui, vegetacijos trukmę, kokybinius rodiklius, derlingumą ir kt.) ir numatyti optimalią auginimo technologiją.

Pasirenkant veislę svarbu, kad veislė būtų:
SALYKLINĖ - NEKAUPIANTI AZOTĄ – DERLINGA - STAMBIAGRŪDĖ

Sveika sėkla, geras sėklos guolio paruošimas ir ankstyva sėja yra svarbiausi faktoriai, formuojant optimalaus tankumo pasėlį. Ypatingas dėmesys turi būti skiriamas sėklos kokybei ir veislės grynumui. Salyklui turėtų būti sėjamos C1 ar C2 kategorijų sėklos.

Sėklų fabrikuose ar sėklininkystės ūkiuo­­se paruošta sėkla jau būna beicuota. Pasėjus beicuotą sėklą, daigai ir jauni augalai apsaugomi nuo su sėkla ir per dirvą plintančių ligų sukėlėjų, kurie pažeidžia daigų pašaknius, augalų lapus ankstyvaisiais vystymosi tarpsniais, sukelia dulkančiąsias kūles. Sėklos beicavimas yra vienas iš esminių veiksnių, lemiančių asėlio tolygumą.


1 pav. Beicų veiksmingumas vasariniuose miežiuose nuo Dulkančiųjų kūlių

  Sėklos paruošimas:
–Sėklos valymas
–Kalibravimas (sėkla neprabyra per 2,5 mm sietą)
–Sėklos dygimo energijos ir daigumo nustatymas
–Sėklą tikslinga praventiliuoti aktyviąja ventiliacija su oro pašildymu, tai suaktyvina fermentus ir grūdai tolygiau sudygsta
–Sėklos beicavimas, beicais veiksmingais nuo ant miežių sėklos aptinkamų ligų sukėlėjų
–Naudoti tinkamai sureguliuota beicuotuvą, naudoti ne daugiau 2/3 techninio beicuotuvo našumo, kad būtu užtikrinamas geras grūdų padengimas.
-Drėgnesnius grūdus - jei drėgnis viršija 15% geriausia beicuoti prieš pat sėją.
–Rekomemduojame naudoti Celest Trio 2,0 l/tonai. 
 

Sėja - geriausių rezultatų galima tikėtis, pasėjus miežius iki balandžio 25 dienos, ankstyva sėja yra viena svarbiausių ne tik derliaus, bet ir jo kokybės prielaidų. Anksti pasėti augalai lėčiau vystosi, tokiu būdu suformuodami daugiau vienodesnių stiebų. Suvėlavus sė­ją iki gegužės 5 d., rezultatai dažniausiai būna prasti.

Gerame dirvožemyje, sėjant optimaliais terminais, pakanka išsėti 3,5–4,0 mln./ha daigių sėklų. Tačiau prastesniuose dirvožemiuose, auginant silpniau besikrūmijančias veisles, blogiau paruošus dirvą ar pavėlavus sėją, sėklos normą reikėtų padidinti 15 procentų ar net daugiau.

  Sėjomaina: 

Netinka auginti po augalų paliekančių daug azoto Netinka po priešsėlių paliekančių daug organinių liekanų. Netinka organinėmis trąšomis tręšti priešsėliai
Tinkamas priešsėlis: rapsai, cukriniai runkeliai,žieminiai javai
Dirvos įpatybės: pavasarį greitai ir tolygiai pradžiūstanti. Rudenį lygiai suarta.

Dirvos tyrimai:
Nustatyti pH
Nustatyti NPK ir S
      Norint suformuoti optimalaus tankumo pasėlį ir gauti gerą derlių reikia laikytis šių kriterijų:

• geras sėklos guolis
• ankstyva sėja
• sveika sėkla

Dirvos temperatūra: ne mažiau 5°C (dygsta ~ 25 d.), 10°C (dygsta ~ 10 d.)
Dirvos branda: Dirbama dirva turi subyrėti į struktūrinius gabalėlius. Kad būtu mažesnis vėžių suspaudimas, sudvejinti traktoriaus ratus.

 

Tręšimas - rekomenduojamas perteklinis tręšimas K, taip pat būtina išlaikyti P:K trąšų santykį 1:1,5. Svarbu išlaikyti rekomenduojamą azoto normą (max 90 kg/ha), bet reikia nepamiršti - jei sąlygos bus nepalankios įsisavinti azotui, vėlesnis įsisavinimas sukaups perteklinį azotą. Taip pat pasėjus miežius salyklui gegužės mėnesį visada išliks pavojus, kad grūdai sukaups daugiau azoto ir gali netikti salyklo gamybai. Visas trąšas rekomenduojama išberti iki miežių sėjos. Azotą atskirais atvejais galima atiduoti ne vėliau kaip iki krūmijimosi tarpsnio (BBCH 21), tačiau reikia visada įvertinti esamas sąlygas, kad nebūtų sausra, dėl kurios šiame tarpsnyje atiduotas azotas gali būti prieinamas augalams vėliau ir taip padidins baltymų kiekį grūduose. Dirvoje trūkstant sieros, naudoti S turtingas trąšas (pvz. amonio sulfatą vietoj salietros, bet jį reikėtu išberti iki sėjos). Amonio sulfato – prieinamumas augalams yra lėtesnis, todėl jį visada reikia atiduoti iki miežių sėjos.

 

  nuo piktžolių:

 geriausiai tinka fenoksi ir sulfonilurėjos herbicidų mišiniai. Fenoksi grupės herbicidai (Banvel, 2,4 D amino druska, MCPA, Starane) veikia ne žemesnėje nei 10°C.

 nuo varpinių piktžolių (tuščiosios avižos, rietmenių, šeryčių) efektyvus ir saugus miežiams - AXIAL.
      nuo išgulimo:

○ geriausiai tinka augimo reguliatoriai veikiantys švelniau,  trineksapak – etilo pagrindu, Moddus 250 EC.
○ augimo reguliatorius naudoti, kai miežiai auga vešliai, nėra stresuoti oro ar dirvos sąlygų.