VIBRANCE® DUO - naujas efektyvus beicas žiemkenčiams

VIBRANCE® DUO - naujas efektyvus beicas žiemkenčiams

VIBRANCE® DUO – kontaktinio ir sisteminio veikimo, pirazolkarboksamidų ir triazolų cheminių grupių beicas žieminiams javams apsaugoti nuo ligų plintančių su sėkla ir per dirvą.

Produkto veikliosios medžiagos: sedaksanas 25 g/l (2,38 %) + fludijoksonilas 25 g/l (2,38 %)

Produkto forma: takus koncentratas sėklų beicavimui

VIBRANCE® DUO yra registruotas naudoti žieminiuose ir vasariniuose kviečiuose, žieminiuose kvietrugiuose ir rugiuose. VIBRANCE® DUO Lietuvoje yra pirmas Syngenta beicas turintis SDHI grupei priklausančią veikliąją medžiagą sedaksaną. Sedaksanas - ne tik yra išskirtinai veiksmingas nuo pagrindinių su sėkla plintančių ligų, bet bandymuose nustatyta, kad jis ženkliai pagerina šaknų vystymąsi, įtakodamas tolygaus pasėlio suformavimą. Suderinus viename produkte sedaksaną su fludioksonilu, VIBRANCE® DUO suteikia visiškai naują perspektyvą, sėkmingam javų pasėlių auginimui.

Geresnis pasėlių suformavimas, dėka veiksmingos apsaugos nuo ligų

Fludioksonilas jau yra žinomas savo veiksmingumu nuo Fusarium ir Microdochium grybų, o sedaksanas dar labiau sustiprina veikimą nuo pavasarinio pelėsio - vienos svarbiausių ligų Lietuvoje ir visame Baltijos regione. Be to, abi veikliosios medžiagos kartu yra veiksmingos nuo kietųjų kūlių ir kviečių dulkančiųjų kūlių. Sedaksanas taip pat pasižymi išskirtiniu veiksmingumu nuo Rhizoctonia sukeliamų šaknų ir pašaknio puvinių.

Microdochium grybai pagrinde sukelia pavasarinį pelėsį, bet susidarius palankioms sąlygoms, kai vyrauja saikingai šilti orai ir daug lyja, jis gali plisti ir vėliau - vegetacijos metu, pažeisdamas javų lapus ir varpas. Tokios sąlygos vyrauja šią vasarą, todėl beveik visuose javų pasėliuose galima pastebėti pažeistų lapų ir varpų. Žinant, kad fungicidai naudojami apsaugoti javus nuo varpų ligų nėra veiksmingi nuo Microdochium, galima prognozuoti, kad sėkla bus gausiau užkrėsta pavasarinio pelėsio sukėlėjais. Todėl ruošiant javų sėklą reikėtų parinkti nuo šios ligos veiksmingus beicus, iš kurių, kaip vienas veiksmingiausių, rekomenduojamas VIBRANCE® DUO.

VIBRANCE® DUO veiksmingumas žiemkenčiuose nuo Microdochium nivale

Microdochium spp.

pažeista varpa

Microdochium spp.

pažeistas lapas

Gausus Microdochium spp.

išplitimas ant kviečių lapų

VIBRANCE® DUO veiksmingumas javuose nuo su sėkla ir per dirvą plintančių ligų

 
                                                               Veikliosios medžiagos                  
LOTINIŠKAS PAVADINIMASLIETUVIŠKAS PAVADINIMASSEDAKSANASFLUDIJOKSONILAS
Rhizoctonia sppŠaknų rizoktoniozė32
Michrodochium nivalePavasarinis pelėsis33
Tilletia cariesKietosios kūlės 33
Ustilago triticiDulkančiosios kūlės (Kv)31
Urocystis occultaStiebinės kūlės (Ru)33
Septoria nodorumDaigų septoriozė03
Fusarium sppŠaknų ir pašaknio puviniai13
Cochliobolus sativusŠaknų puviniai13

Veiksmingumo lygis: 3 = puikus   2 = geras  1 = silpnas  0 = nėra

VIBRANCE® DUO turėjo ypač didelę įtaka žiemkenčių grūdų derliui, kai pasėliuose buvo išplitęs pavasarinis pelėsis ir pašaknio puviniai. Didžiausias derliaus priedas gautas kvietrugiuose, kai 5 bandymuose vidutiniškai siekė daugiau kaip 2 t iš ha (2,1 t/ha), kviečiuose atitinkamai trijų bandymu vidurkis buvo 1,5 t/ha, o rugiuose vidutiniškai iš 4 bandymų sudarė 1,1 t/ha.   Kitos ligos neturi tokios didelės įtakos grūdų derliui, bet gali pabloginti grūdų kokybę (kietosios kūlės).

VIBRANCE® DUO įtaka žiemkenčių grūdų derliui, kai pasėliuose buvo išplitęs pavasarinis pelėsis

Stipresnės šaknys geresniam vandens ir maistinių medžiagų įsisavinimui bei pagerinti atsparumą šalčiui

Naujasis beicas kartu su puikia ligų kontrole pasižymi ir papildoma nauda dėl stiprių šaknų išauginimo - lemiančių tolygaus pasėlio suformavimą, leidžia maksimaliai išnaudoti genetinį javų derlingumo potencialą. Tyrimai, vykdyti Anglijos Notingemo universitete, beicuojant ligų pradais neužkrėstus vasarinių kviečių grūdus trinariu beicu - sedaksano pagrindu, parodė, kad augalai net plaukėjimo metu (BBCH 55) turėjo didesnę šaknų masę, lyginant su sveikais augalais kontrolėje.

VIBRANCE® DUO įtaka vasarinių kviečių šaknų ir ūglių masei

 Šaknų masė (sausa medžiaga, g)Ūglių masė (sausa medžiaga, g

Krūmyjimasis 
BBCH 25

Krūmyjimasis  
BBCH 25

VIBRANCE® DUO įtaka žieminių kviečių įsišaknyjimui, Rhizoctonia cerealis užkrėstoje dirvoje

Syngenta naujasis beicas VIBRANCE® DUO yra patentuotos "Formula M"  formuliacijos, kurios dėka sėklos geriau ir tolygiau padengiamos, išbeicuotos - visiškai nedulka, nepakinta jų birumas. VIBRANCE® DUO, kaip ir kiti Syngenta beicai gerai skiedžiasi vandeniu, o paruoštas darbinis skiedinys gerai pasiskirsto grūdų masėje, tolygiai padengia grūdų paviršių, tvirtai prilimpa prie sėklos. Beico norma reikalinga 1 t sėklos išbeicuoti skiedžiama 6-8 l vandens.

Žieminius kviečius, rugius ir kvietrugius rekomenduojama beicuoti VIBRANCE DUO, naudojant registruotą 2,0 l/t beico norma. 

Veiksmingų beicų pasirinkimas ir tinkamas jų naudojimas, ypač svarbūs šiais metais, kai bręstantiems sėkliniams grūdams tenka patirti nepalankias oro sąlygas ir stiprų ligų pasireiškimą. Nereikėtų mažinti beicų normų, nes sėklom reikalinga stipri apsauga tiek nuo ant grūdo esančių ligų sukėlėjų, tiek ir esančių dirvoje. Šiais metais labai svarbu užtikrinti gerą beicavimo kokybę.

Dr. Juozas Semaška 
Syngenta produktų ekspertas