„Operation Pollinator“ - programa augalus apdulkinančių vabzdžių populiacijai palaikyti

logo-operation-pollinator

Kas yra „Operation Pollinator“?

„Operation Pollinator“ yra sėklų mišinys, specialiai pritaikytas augalus apdulkinančių vabzdžių populiacijai palaikyti.

Ilgametė patirtis parodė, kad aplinkos tvarkymas ir intensyvus žemės ūkis yra ne tik suderinami dalykai, bet ir gali būti naudingi tiek biologinės įvairovės plėtrai, tiek ir žemdirbystės ūkių pelningumui.

„Operation Pollinator“ programa padeda ūkininkams optimizuoti žemės lauko pakraščių juostų ir žemo derlingumo zonų naudojimą, sėjant pasirinktus laukinių gėlių ir žolių sėklų mišinius, kurie sukuria biologinę įvairovę ir padidina agrarinių ekosistemų teikiamų paslaugų, pavyzdžiui, apdulkinimo, natūralių kenkėjų kontrolės mechanizmų ir racionalaus dirvožemio naudojimo, prieinamumą.

Operation pollinator sėklų mišinio sudėtis

Kokią naudą siūlo programa „Operation Pollinator“?

  • Didinama naudingųjų augalus apdulkinančių vabzdžių populiacija;
  • Kultūrinių augalų derliaus bei jo kokybės padidėjimas dėl veiksmingesnio augalų apdulkinimo;
  • Sukuriamos natūralios buveinės kitiems vabzdžiams, paukščiams ir gyvūnams;
  • Sudaromos barjerų, saugančių dirvožemį ir vandenį nuo erozijos padarinių;
  • Didinamas žemės ūkio plotų vizualinis patrauklumas, kuris yra suderinamas su aplinkos apsaugos tikslais.

VADOVAS AUGINTOJAMS

Augalus apdulkinančių vabzdžių buveinių įkūrimas

Vietos parinkimas

Vieta ūkyje šio sėklų mišinio sėjai parenkama taip, kad netrukdytų kultūrinių augalų priežiūrai sezono metu ir atitiktų ES keliamus reikalavimus žalinimo išmokoms gauti. Rekomenduojama parinkti ir apsėti sekančius plotus žalinimo išmokoms gauti:

1. Mažo derlingumo žemės plotų nustatymas

  • Ieškoti neprižiūrimų žemės plotų
  • Panaudoti tuos žemės plotus, kuriems būdingas mažas derlingumas arba blogas augalų augimas
  • Neįtraukti sričių, kurias sunku kultivuoti (pvz., lauko kampai, sunkiai prieinami plotai)
  • Planuoti į priekį: pavyzdžiui, pavasario sėjos darbus planuoti sausio mėn. 

2. Geriausių vietų paieška

  • Pakraščių juostų plotis turi būti ne mažesnis kaip 3 m.
  • Optimalus plotis yra 6 m, o didžiausias plotas - 0,5 ha kiekvienam 20 ha pasėlių.
  • Pasvarstykite vietas šalia tokių kraštovaizdžio elementų kaip grioviai, medžiai lauko viduryje, miško pakraščiai, taip pat pasėlių plotų pakraščiai.
  • Gėlių mišiniams reikia saulės ir šešėlių, todėl idealios vietos yra pamiškės pietinė pusė rytų / vakarų kryptimi, taip pat pamiškių vakarinė pusė, medžių pietinė pusė ir šiaurės / pietų kryptimi 
  • Jei yra galimybė, rinkitės vidutinį arba lengvą dirvožemį.

Buveinės paruošimas ir įkūrimas

Reikia paruošti nedidelį stabilų pagrindą sėjai ir pašalinti augmeniją ir taip užkirsti kelią per dideliam piktžolių augimui.

Visos augmenijos pašalinimas

Nupurkšti ir (arba) nupjauti visus augančius augalus, kad būtų parengta švari, tuščia dirva. Jei reikia, procesą pakartoti.

Lauko paruošimas

Jei prieš žiemą laukas nebuvo suartas, gėlių mišiniui skirtą plotą verta suarti, o paskui suakėti. Paprastai optimali dirva laukinėms gėlėms sėti nedideliais plotais yra prieš tai rapsams sėti paruoštas laukas. Jei laukas, skirtas gėlių mišiniui sėti, prieš žiemą buvo suartas, pavasarį jis turėtų būti dirbamas taip pat, kaip ir vasariniams javams sėti skirtas laukas. 

Kadangi daugumai augalų mišinių yra būdingos smulkios sėklos, kurios turėtų būti sėjamos negiliai (2 cm), prieš sėją pravartu pravoluoti. Tai padidins vandens absorbciją daiginamose sėklose.

Sėjos laikas

Palankiausia sėti antrąjį balandžio dešimtadienį, kai dirvožemis jau yra įšilęs bent iki 6–7 °C temperatūros. Tai užtikrins greitesnį ir tolygesnį augalų sudygimą.

Sėja ir sutvirtinimas

Prieš sėjimą sėklas reikia gerai permaišyti. Taip pat sėjimo metu sėklos sėjamosios dėžėje turėtų būti nuolat maišomos, nes mažos sėklos nesumaišant greitai nukris į dėžutės dugną ir bus sėjamos pirmiausia. Sėkite 10–15 cm atstumu.

„Syngenta” remia ūkininkus, įkuriant bičių, kamanių, drugelių ir kitų augalus apdulkinančių vabzdžių buveines, kurios yra labai svarbios auginant daugelį kultūrinių augalų.

Augalus apdulkinantys vabzdžiai yra svarbus biologinę įvairovę užtikrinančio natūralaus gamtinio ciklo elementas. Tačiau ilgainiui, dėl įvairių aplinkos veiksnių ir su žemės naudojimu susijusių problemų, daugelyje pasaulio vietų labai sumažėjo kai kurių apdulkinančių vabzdžių rūšių populiacija. Tai, visų pirma, taikoma augalus apdulkinantiems vabzdžiams, priklausantiems bičių šeimai (Apoidea), kur be medų nešančių bičių (Apis mellifera) dar yra 29 kamanių rūšys (Bombus), kelios kamaninių rūšys ir daugiau kaip 450 rūšių, gyvenančių po vieną bičių šeimą. Atkuriant vabzdžių buveines ir augalus apdulkinantiems vabzdžiams užtikrinant natūralius išteklius, galima sustabdyti šių vabzdžių nykimą. Įrodyta, kad augalus apdulkinančių vabzdžių populiacijos didėjimas ten, kur vabzdžiai yra svarbus apdulkinimo proceso elementas, prisideda prie kultūrinių augalų, įskaitant vaisius, daržoves ir aliejinius augalus, derliaus ir kokybės augimo.

Akciją 2001 m. inicijavo bendrovė „Syngenta“ kuri tūkstančiams Europos ir JAV augintojų padeda sukurti ir valdyti apdulkinančių vabzdžių buveines savo komerciniuose žemdirbystės ūkiuose.

SĖKLŲ UŽSAKYMAS

  • Sėklų gali įsigyti „Syngenta“ klientai, kurie dalyvauja „Agriclub“ lojalumo programoje.
  • Informaciją, kaip įsigyti sėklų mišinius rasite tinklalapyje www.agriclub.lt.