You are here

NUOSTOLIAI DĖL JAVŲ IŠGULIMO: mažesnis javų derlius, blogesnė grūdų kokybė

Naujienos
11.04.2018

Kiekvienais metais nuostoliai dėl javų išgulimo Europos ūkininkams siekia 400 mlj. Eur, pusė šių nuostolių yra dėl prarasto derliaus, kita dalis – dėl blogos grūdų kokybės. Maistinių kviečių derliaus potencialas yra mažesnis nei pašarinių, tačiau gaunama didesnė kaina už geros kokybės grūdus, garantuoja didesnes pajamas. Kuomet derliaus kokybė nukenčia dėl išgulimo, gaunami dvigubi nuostoliai – ne tik mažesnis derlius, bet ir mažesnė kaina už blogesnės kokybės grūdus. Jei javai išgula grūdo formavimosi tarpsniu, jų derlius gali sumažėti 50–80%.

Paskutiniųjų metų tyrimai rodo, kad sandėliuojant išgulusių javų grūdus dažniausiai juose būna padidėjęs mikotoksinų kiekis. Taigi, išvengus javų išgulimo, gaunama didelė ekonominė nauda – didesnis, geresnės kokybės javų grūdų derlius ir mažesnės išlaidos derliaus nuėmimui.

Augimo reguliatoriai Lietuvoje naudojami gana plačiai, nes auginamos vis derlingesnės javų veislės, gausiau tręšiama azotu, o tai didina kviečių išgulimo riziką. Priežastys lemiančios išgulimą gali būti įvairios: pasirinkta veislė, oro sąlygos, tankūs pasėliai, gausus tręšimas azotu, gilus sėjimas. Yra aukštaūgių javų veislių subrandinančių didelį derlių, o nepanaudojus augimo reguliatorių jos gali neišlaikyti varpų svorio ir išgulti. Tankiuose pasėliuose apatinė stiebo dalis gauna mažai saulės šviesos ir todėl susilpnėja. Pasėjus per giliai augalai užauga silpnesni, nes išnaudoja daug energijos sudygimui. Viena iš labai svarbių sąlygų efektyviam augimo reguliatorių veikimui yra oro sąlygos. Praėjusių metų pavasaris Lietuvoje ir kaimyninėse šalyse buvo vėsus, vėjuotas ir lietingas, o naktimis pasitaikančios šalnos sunkino augimo reguliatorių panaudojimą žieminių kviečių ir kvietrugių pasėliuose. Balandis buvo šaltas, o gegužės 9 d. iškrito ir nemažai sniego. Tik vėliau temperatūra sušilo ir pasėliuose buvo per sausa. Taigi metai nebuvo paprasti.

Lietuvoje yra registruota nemažai augimo reguliatorių, todėl labai svarbu žinoti kurį iš jų pasirinkti tam tikru metu. 2017 m. vėsų pavasarį pasiteisino naujo Syngenta augimo reguliatoriaus Moddus Start panaudojimas BBCH 29-30 tarpsnyje mišinyje su CCC. Moddus Start formuliacija leido augalui greičiau įsisavinti augimo reguliatorių ir veikė esant žemai temperatūrai. 2017 metais Vilkaviškio rajone, buvo atliktas bandymas skirtingai panaudojus augimo reguliatorius žieminiuose kviečiuose Skagen.

    BANDYMO VARIANTAI
    1 variantas    NEPURKŠTA
    2 variantas    BBCH 29-30 CCC 1,2 l/ha - balandžio 10 d.
   BBCH 33-34 trineksapak-etilas 175 g/l - 0,4 l/ha - gegužės 16 d.
    3 variantas    BBCH 29-30 CCC 0,5 + Moddus Start 0,2l/ha - balandžio 10 d.
   BBCH 33-34 Moddus 0,4 l/ha - gegužės 16 d.9

 

Žieminiai kviečiai Skagen buvo įvertinti išplaukėjus (BBCH 51 -59). Vidutiniais duomenimis NEPURKŠTŲ (1 variantas) kviečių stiebo aukštis nuo kaklelio iki varpos prisegimo vietos buvo 89 cm, purkštų CCC 1,2 l/ha - 84 cm (2 variantas), purkštų CCC + Moddus Start (3 variantas) – 70 cm. Trumpesnį šiaudą čia lėmė nauja Moddus Start formuliacija, kuri veikia esant ir +7 ⁰C temperatūrai.

 

  1 Nuotrauka: pirmo purškimo atlikto BBCH 29-30, balandžio 10 d. įvertinimas išplaukėjus žieminiams kviečiams. Kairėje pusėje 3 variantas - dešinėje pusėje 2 variantas.  

Moddus Start 250 DC - skirtas ankstyvam naudojimui. Tai produktas turintis tą pačia veikliąją medžiagą kaip ir Moddus 250 EC - trineksapak etilą, bet produkto forma - dispersinis koncentratas (DC) yra sukurta būtent ankstyvam naudojimui. Moddus Start naudojamas kai javų vegetacija tik atsinaujina, o šaknys dar yra silpnos. Moddus Start paskatina šaknų vystymąsi, krūmyjimąsi, sustiprina pašaknį, suaktyvina augalo fiziologinius procesus, didina chlorofilo kiekį lapuose, o tai suaktyvina fotosintezę. Žieminiuose kviečiuose, ypač jautriuose išgulimui, apsaugos nuo išgulimo programose visada pirmam purškimui iki bamblėjimo pradžios rekomenduojamas Moddus Start.

Vėlyvas antrasis purškimas augimo reguliatoriais parodė, kad tuose pasėliuose kur nenaudotas Moddus start augalai pradėjo tįsti į viršų. Atlikus matavimus buvo matyti, kad purkštuose tik CCC kviečiuose pagrindinio ir šalutinio stiebo ilgis skiriasi, bambliai išsidėstę skirtinguose aukščiuose.

 
2 Nuotrauka: 2 variantas - dešinėje 3 variantas   3 Nuotrauka: iš kairės į dešinę 1 variantas; 2 variantas; 3 variantas

Moddus Start purkštame pasėlyje bambliai ant pagrindinio ir šalutinių stiebų formavosi panašiame aukštyje ir tai leido pasėliui tolygiau subręsti. Teigiami rezultatai bandyme, kur naudotas Moddus Start gauti dėl jo sudėtyje esančių visiškai naujų lydinčių medžiagų. Pirmiausia - naujo tirpiklio ir paviršiaus aktyvių medžiagų, kurios palaikė produkto stabilumą prie žemesnių temperatūrų.

Variantai 3. variantas 2. variantas 1. variantas
Vidutinis augalo aukštis nuo krūmijimosi mazgo iki varpos viršaus. 70 cm 80 cm 89 cm


​Grafikas: Tarpubamblių ilgis ant skirtingų stiebų, cm

SVARBU:

  • Moddus Start naudojamas, kai vyrauja palyginti žemos temperatūros, kai javų vegetacija tik atsinaujina, o šaknys dar yra silpnos.
  • Moddus Start paskatina šaknų vystymąsi, krūmijimąsi, sustiprina pašaknį. Moddus Start. Skatina šaknų vystymąsi, todėl pagerėja maisto medžiagų įsisavinimas, be to - augalai tampa atsparesni sausrai.
  • Moddus Start galima maišyti su herbicidu Avoxa, mikroelementais (chelatais) ir CCC
  • Moddus Start negalima maišyti su fungicidais.


Augalų augimo reguliatorių naudojimas: stabdo augalo senėjimą, pratęsia fiziologinį aktyvumą, nes lapuose padidėja chlorofilo, baltymų, karotinoidų. Nupurškus augalų augimo reguliatoriais, augalai mažiau sunaudoja vandens, sulėtėja jų senėjimo procesas ir padidėja atsparumas aplinkos stresams.

     FAKTORIAI, įtakojantys ja vų išgulimą:
    Veislė kai kurios veislės yra natūraliai aukštesnės ir linkusios išgulti.
    Oras šlapias ruduo silpnina javų įsišaknijimą, gausūs lietūs pavasarį ir vasarą neleidžia vystytis šaknims, o vėlyvesniuose tarpsniuose labai didina varpos svorį ir esant dideliam vėjui stiebas lūžta.
    Dirva lengvesnėje dirvoje javų šaknys silpnesnės
    Sėjos norma esant palankioms dygimo sąlygoms didelė sėklos norma formuoja labai tankų pasėlį, kurio augalai turi silpną šaknų sistemą.
    Trąšos didelės trąšų normos įtakoja stiebo augimą, dažniausiai jis būna labai aukštas ir plonas

Dr. Rūta Staugaitienė