You are here

Laikas FUNGICIDO naudojimui rapsuose

Naujienos
29.04.2020

Žieminių rapsų pasėliai nusidažė geltonai. Pietų ir Vidurio Lietuvoje jau žydi apie 40 proc. žieminių rapsų. Po geros savaitės žiedlapiai pradės masiškai byrėti  ir prognozuojamas lietus – tai pats laikas panaudoti fungicidus. Šiuo metu panaudoti fungicidai sunaikina dygstančias sporas ir neleidžia ligų sukėlėjų grybienai įaugti į augalo audinius ir sukelti ligą. Fungicidus rapsų žydėjimo metu nepurkšti, tuo metu, kai bitės būna aktyvios ir maitinasi – nuo 4 val. ryto iki 21 val. vakaro.

Pavasarinės šalnos šiais metais stipriai pažeidė rapsų augalus - supleišėjo stiebo audiniai. Tokius augalus lengvai pakirs kitos grybinės ligos, todėl fungicidinė apsauga būtina, net jei ir nematote jokių ligų užkratų. Vos tik pasikeitus sąlygoms augalai bus lengviau pažeidžiami plintančių infekcijų.

Šiais metais dėl neįprastai šiltos žiemos pasėliuose tikrai paplitusi šviesmargė. Ji gausiau randama, ten kur fungicidai nebuvo naudoti šių metų pavasarį.  Istoriškai ši liga Lietuvos pasėliuose neplisdavo, bet šių metų šilta žiema ir lietaus lašai, sudarė itin palankias sąlygas jos plitimui. 

 

Po šiltos žiemos randame ir puvinio pažeistų augalų. Botrytis cinerea grybas patenka į augalo vidų per įvairių pažeidimų vietas. Šis grybas į augalą patenka dažniausiai per šalčio ar vėlyvų šalnų pažeidimų vietas, ant lapų vystosi tose vietose, kur prilimpa nukritę žiedlapiai, lapų prisegimo vietose, ant ankštarų – kenkėjų pažeidimo vietose.

Jei prasidės lietus, sąlygos bus palankios ir sklerotinio puvinio plitimui. Augalai sklerotiniu puviniu užsikrečia žydėjimo metu, o ligos požymiai rapsuose pasireiškia tik brendimo tarpsniu. Infekcija paprastai pradeda plisti nuo lapo pagrindo. Derliaus nuostoliai susidaro dėl to, kad sklerotinio puvinio pažeisti augalai bręsta anksčiau nei sveikieji, sėklos užauga smulkios. Tokių augalų ankštaros atsidaro ir sėklos išbyra dar prieš derliaus nuėmimą. 

Juodoji dėmėtligė (alternariozė) pirmiausia išplinta ant lapų – susidaro įvairaus dydžio ir spalvos dėmės, dažniausiai pilkos arba pilkos su tamsiu apvadu, gali būti ir juodos. Liga pradeda plisti ant senstančių, apatinio ardo lapų, vėliau kyla aukštyn, ant vidurinio ir viršutinio ardo lapų bei ant ankštarų. Esant tinkamoms sąlygoms, dėmės plečiasi, gali susilieti, pasidaryti netaisyklingos, kartais koncentriškai rievėtos. Dėmių vietose audiniai džiūsta. Ši liga, esant palankioms sąlygom, sėkmingai plinta tankiuose pasėliuose.


Šių metų rapsų pasėliai daugumoje yra tikrai tankūs, todėl fungicidą reikia panaudoti kuo ankščiau, dar neprasidėjus ligų plitimui.

Syngenta fungicidas Amistar GOLD, vienas  produktas - dviguba nauda!

Amistar Gold plataus veikimo spektro, lokaliai sisteminis fungicidas, skirtas žieminių ir vasarinių rapsų bei cukrinių ir pašarinių runkelių, raudonųjų burokėlių apsaugai nuo ligų. Fungicidas sudarytas iš dviejų veikliųjų medžiagų: azoksistrobino (strobilurinų cheminė grupė) ir difenokonazolo (triazolų cheminė grupė), kurios turi skirtingą veikimo būdą, o tai neleidžia atsirasti ligų sukėlėjų atsparumui fungicidui.

Azoksistrobinas yra apsauginis fungicidas, turintis ir gydomųjų savybių. Jis yra lokaliai sisteminis ir translaminarinis, arba dalinai sisteminis, o difenokonazolas yra sisteminis – translaminarinis fungicidas, turintis stiprų gydomąjį ir apsauginį veikimą.

Dvi veiklios medžiagos ilgai ir patikimai apsaugo ir gydo rapsus nuo ligų. Siekiant apsaugoti rapsus purškiama nuo žydėjimo pradžios iki žydėjimo vidurio ir naudojama norma 0,75 - 1,0 l/ha. Didžioji norma leidžia rapsų pasėlius apsaugoti nuo ligų 5-6 savaites.