You are here

Išsaugokite sveikus ir žalius rapsų augalus, laukdami gausaus rapsų derliaus

Naujienos
20.05.2021

 

Didėjantys rapsų plotai lemia vis pasikartojantį grybinių ligų išplitimą, kurios gali padaryti daug žalos rapsų derliui. Apsauga nuo sklerotinio puvinio, viena svarbiausių užduočių rapsų pasėliuose. Sinoptikai jau prognozuoja savaitgalio lietų, o rapsai jau pradeda žydėti –gali susidaryti palankios sąlygos sklerotiniam puviniui plisti. Ligos plitimą skatina besikeičiantys drėgni ir sausesni periodai.

Kaip sklerotinis puvinys plinta

Ligos sukėlėjo skleročiai dirvoje gyvybingi išlieka dagiau kaip 10 metų. Jiems sudygti būtina drėgmė, rapsai gerai peržiemojo, pasėliai yra tankūs ir vešlūs, tad drėgmė palei dirvą išsilaiko ilgiau. Yra galimybė, kad grybo sukėlėjo askosporoms plisti oru bus palankios sąlygos ir jos pateks ant žiedlapių. Jiems nukritus, rapsų lapų priaugimo vietose bus paranku askosporoms sudygti. Priklausomai nuo meteorologinių sąlygų, užsikrėsti rapsai gali žydėjimo pradžioje, viduryje arba viso žydėjimo metu.

 

Labai svarbu apsaugoti augalus žydėjimo tarpsniu, kad jie kuo ilgiau išlaikytų žalius lapus. Rapsų sėklų derlius priklausomas nuo fotosintezės kiekio, kurį rapsų aygalai atlieka per 19–25 dienas po žydėjimo. Taigi žali lapai - pirminis sėklų užpildymo energijos šaltinis.

Apsauga nuo sklerotinio puvinio

Siekiant apsaugoti rapsų pasėlius nuo sklerotinio puvinio, pirmiausia reikia stengtis nesudaryti sąlygų šiai ligai plisti. Sklerotinis puvinys – sėjomaininė liga, todėl labai svarbu, kad rapsai į tą patį lauką grįžtų ne dažniau kaip kas 4–5 metai. Javai, kukurūzai ir varpinės žolės ja neserga, todėl auginant tokius augalus ir naikinant piktžoles, dirvoje galima sumažinti skleročių gyvybingumą.

Taip pat rekomenduojama pasėlių pernelyg nesutankinti. Dėl vešlios augalų lapijos ir geresnio drėgmės režimo pasėliuose ligai plisti susidaro palankesnės sąlygos.
Sklerotinio puvinio sukėlėjo sporos yra lengvos ir sklinda oru. Ligos išplitimo rizika dar didesnė tuose pasėliuose, kur dirva dirbama be plūgo.
Šiuo metu sklerotiniam puviniui atsparių rapsų veislių dar nesukurta, todėl tenka naudoti aktyvias apsaugos priemones – fungicidus.

Fungicidai nuo sklerotinio puvinio efektyvūs tik tada, kai naudojami užkrato metu, t. y. žydint rapsams (BBCH 63,kai žydi 30 proc. rapsų žiedo ir pradeda kristi pirmieji žiedlapiai). Tuo metu panaudoti fungicidai sunaikina dygstančias sporas ir neleidžia ligos sukėlėjo grybienai įaugti į augalo audinius ir sukelti ligos. Amistar® Gold, naujasis Syngenta kompanijos fungicidas – dviejų veikliųjų medžiagų kombinacija, dviguba apsauga, translaminarinis ir siteminis veikimas – iš tiesų tinkamas pasirinkimas apsaugoti žieminius rapsus nuo sklerotinio puvinio ir alternarijozės.

    Amistar® Gold Difenokonazolas     Azoksistrobinas
    Fomozė    Puikus     Pakankamas
    Šviesmargė    Geras     -
    Alternariozė    Puikus     Puikus
    Sklerotinis puvinys    Pakankamas     Puikus

 

Kad purškiamas tirpalas geriau padengtų augalus, rekomenduojama naudoti daugiau vandens (1 ha 300–400 l).

Kuo jis ypatingas ir nuo kokių ligų apsaugo pasakoja Syngenta Lietuva atstovai Linas Varanauskas ir Juozas Semaska bei "Scandagra" pardavimų ekspertas Valdas Verbauskas.

Please accept marketing cookies to see this video.