You are here

Herbicidas Avoxa

Naujienos
28.04.2018

Piktžolės javuose ir jų žala

Piktžolių išplitimas javuose yra vienas iš pagrindinių neigiamų veiksnių, mažinančių derlingumą ir dirvos našumą. Pasėliuose augančios piktžolės naudojasi visomis sąlygomis, kurias gamta ir žmogus suteikia žemės ūkio augalams, taigi didėja tarprūšinė konkurencija dėl maisto medžiagų, šilumos, drėgmės ir šviesos, o tai mažina pasėlio derlingumą. Lietuvoje gausu laukų, kurie yra didelio piktžolėtumo (>100 piktžolių/m2).

Žieminių kviečių pasėliuose ypač žalingos žieminės piktžolės dirvinė smilguolė ir ruginė dirsė, kurios prisitaikiusios augti su žiemkenčiais, taip pat ir žiemojančiosios – sudygusios rudenį ir peržiemojusios skrotelės tarpsnyje. Vasarinės vienmetės piktžolės, kaip ir daugiametės, žalingos tiek vasariniams, tiek žieminiams kviečiams. Piktžolių naikinimas kviečių pasėliuose yra vienas iš svarbių kviečių auginimo technologijos elementų.

Ekonominis piktžolių žalingumo slenkstis - toks piktžolių kiekis, dėl kurio gauto derliaus nuostolio vertė atitinka piktžolių kontrolės išlaidas.

   Piktžolių rūšys    Ekonominis piktžolių
​   žalingumo slenkstis 
​   vnt./m²
   Piktžolių rūšys     Ekonominis piktžolių
​   žalingumo slenkstis 
​   vnt./m²
    Žieminiai kviečiai     Miežiai
    Rugiagėlė    3     Dirvinė usnis     1
    Kibusis lipikas    4     Dirvinė pienė    2
    Bekvapis šunramunis    5     Paprastasis varputis    3
    Paprastasis varputis    6     Baltoji balanda    18
    Vijoklinis pelėvirkštis    8     Dirvinė aklė    18
    Dirvinė smilguolė    10    
    Dirvinis garstukas    12    

Šioje lentelėje pateikiamas Rusijos mokslininkų nustatytas apytikslis ekonominis  kai kurių piktžolių žalingumo javų pasėliuose

Kiekviename lauke įvertinant piktžolių botaninę sudėtį, skaičių, jų pasiskirstymo tolygumą lauke, žinant jų žalingumo laipsnį ir ekonominį slenkstį, ūkininkas gali nuspręsti, kada ir kokiu produktu purkšti, kokias išlaidas skirti herbicidams.

Herbicidas Avoxa ypač tinkamas tuose žieminių ir vasarinių javų pasėliuose, kur išplitusios dirvinės smilguolės, tuščiosios avižos bei ruginės dirsės. Herbicidas turi dvi veikliąsias  medžiagas, viena jų tai gerai žinomo herbicido Axial veiklioji medžiaga pinoksadenas, antroji yra piroksulamas - veiksmingas nuo varpinių (tame tarpe dirsių) ir dviskilčių piktžolių. Avoxa gali būti naudojamas visuose žieminių ir vasarinių javų pasėliuose nuo varpinių ir dviskilčių plačialapių piktžolių. Jis užkerta kelią varpinių piktžolių atsparumo atsiradimui, nes veikliosios medžiagos priklauso skirtingom cheminėms grupėms.

Vienskilčių piktžolių kontrolė – kas svarbu

Herbicido „Avoxa“ efektyvumas nuo dviskilčių piktžolių siekia 85 proc.

Norint efektyvumą dar padidinti nuo kai kurių dviskilčių piktžolių, „Avoxa“ galima maišyti su kitais herbicidais.

Tinkamiausias Avoxa naudojimo laikas yra krūmijimosi pabaiga (BBCH 27-30) - bamblėjimo pradžia (ne vėliau BBCH 32). Jei laukai užkrėsti tuščiaja aviža, nuo jos vėlesniuose tarpsniuose reikėtų panaudoti Axial (0,6 l/ha).

Avoxa gerai maišosi su augimo reguliatoriais, fungicidais, insekticidais ir trąšomis (nerekomenduojama maišyti su Gramitrel ir neskiestu KAS).