You are here

Būkite atidūs, renkantis ir naudojant fungicidus nuo varpų fuzariozės

Naujienos
11.06.2020

Šiuo metu vyrauja “vadovėlinės sąlygos” plisti varpų fuzariozės sukėlėjams - Fusarium genties grybo sporas lietaus purslai ir vėjas perneša ant varpų. Jos nusileidžia ant atvirų žiedynų ir įauga į grūdą, varpažvynius ir kitas varpos dalis. Sporoms sudygti reikia ne trumpesnio kaip 12 valandų trukmės drėgno periodo. Užsikrėsti palanki temperatūra nuo 16 iki 30° C šilumos. Jei žydėjimo metu 48–72 valandas pasėliuose laikosi drėgmė, o oro temperatūra tuo metu yra apie 22–27° C, galima prognozuoti varpų fuzariozės protrūkį.

Varpų fuzariozė pastaraisiais metais vis dažniau minima kaip viena iš žalingiausių varpinių javų ligų. Fungicidų naudojimas javų pasėliuose yra tik viena grandis visoje apsaugos nuo šios ligos sistemoje. Tuo pačiu tai pati brangiausia grandis, kuri ne visais atvejais užtikrina patikimą veiksmingumą ir atsipirkimą. Naudojant fungicidus nuo varpų fuzariozės, labai svarbu jais nupurkšti užsikrėtimo metu. Panaudojus fungicidus tinkamu laiku, galima tikėtis, kad ligos pažeidimas gali sumažėti iki 50–80 procentų. Keliomis dienomis paankstinus ar suvėlinus purškimą, labai sumažėja naudotų fungicidų efektyvumas.

Šiai dienai Lietuvoje yra labai daug pavadinimų fungicidų, kurie registruoti apsaugai nuo varpų fuzariozės, bet pasigilinus - tai vos 3 veikliosios medžiagos veiksmingos nuo šios ligos: tebukonazolas, metkonazolas ir protiokonazolas. Syngentos fungicidai javų apsaugai ELATUS Era ir ELATUS Plus Plexeo, savo sudėtyje turi būtent tas veikliąsias medžiagas, kurios veikia fuzariozę. Siekiant geriausio efekto,  visus fungicidus nuo varpų fuzariozės reikia naudoti žydėjimo metu. Paankstinus ar suvėlinus purškimą, kaip ir mažinant rekomenduojamas normas, jų efektas mažėja.

Purkšti fungicidais nuo varpų fuzariozės pieninės brandos pabaigoje ar net vaškinės brandos metu, išryškėjus ligos požymiams, jau per vėlu. Tokiu metu panaudoti fungicidai neefektyvūs, pinigai išleidžiami veltui. Tačiau net nupurškus laiku ir sumažėjus ligos intensyvumui, ne visada Fasarium toksinų kiekis sumažėja iki leistinų normų.