You are here

Vasariniai kviečiai jau sudygę (2020-04-17)

Aktualijos iš laukų
17.04.2020

Vilkaviškio rajonas

Vasariniai kviečiai, beicuoti Vibrance, jau sudygę – tolygus, tinkamo tankumo pasėlis ir tvirtos šaknelės – sėkmingas startas! Vasarinių kviečių  pirminė augimo energija ir absorbcinės galios šaknų sistema yra silpnesnė, jiems labai pagelbėja Vibrance beicuose esanti veiklioji  medžiaga Sedaxanas – veikianti kaip biostimuliatorius ir skatinanti šaknų augimą.


Vasariniai kviečiai  privalo išsikrūmyti iki gegužės 10- 15 dienos, o išplaukėti iki birželio 22-27 d., kitaip tariant iki Joninių, iki dienos ilgumo trumpėjimo pradžios. Taip esą paaiškinamas sėjos laiko svarbumas – vėlai pasėtiems pritrūksta laiko kokybiškai užbaigti krūmijimąsi, suformuojamos per trumpos varpos.

 

Žieminių kviečių pasėlyje,  randamas iš Vakarų Europos plintantis dar vienas ypač pavojingas žaladarys – pelinis pašiaušėlis. Būtent ši piktžolių rūšis pridaro daugiausiai žalos Didžiojoje Britanijoje, Vokietijoje, o jų naikinimas ir prevencija pareikalauja didžiausių finansinių kaštų. Vien tik sėjomainos pagalba ar mechaniniu būdu jos įveikti nepavyks. Lietuvoje daugiausiai sutinkama pietinėje šalies dalyje.  Šiai piktžolei paplitus pasėlyje galima prarasti ketvirtį derliaus.

Mūsų konsultantų rekomendacija naudoti Avoxa 1,6 -1,8 l/ha, kai tik orai bus palankūs naudoti herbicidus.


Žieminių kviečių veislė Zeppelin – Vilkaviškio raj.  – rudenį naudoti herbicidai Boxer+Legacy, šiuo metu laukas švarus ir galima ramiai luktelėti kol praeis šalčiai, nes augalai yra BBCH 30 augimo tarpsnyje, tad naudoti augimo reguliatorių dar nėra skubos.

Raseinių rajonas

Šiandien Lietuvoje aukščiausia temperatūra 7–12 laipsnių šilumos, o pasėliuose jau Rapsiniai žiedinukai – nors pagal visus aprašymus jie  pavasarį skrenda į pasėlius dėti kiaušinėlius į butonus tik atšilus orams iki 14–15 °C. 


Pažeisti žiedinukų lervų rapsų pumpurai nubyra, lieka vien žiedkočiai, o žiedai ir ankštaros nesusiformuoja. Derliaus nuostaliai gali būti net iki 80 procentų.

Kaip viena iš priežasčių, lėmusių stiprų žiedinukų populiacijos padidėjimą - sumažėjęs šių kenkėjų jautrumas piretroidų klasės insekticidams. Todėl labai svarbu:

  • insekticidus naudoti tik kenkėjų gausumui pasiekus žalingumo ribą;
  • nemažinti insekticidų rekomenduojamų normų;
  • nenaudoti piretroidų, jei nėra būtinybės (pastebėjus tik vieną kitą kenkėją);
  • žiedinukų plitimo metu, jei reikia purkšti daugiau kaip vieną kartą, rekomenduojama kaitalioti skirtingų klasių insekticidus.