You are here

Sėkmingas STARTAS – beicuota pupų ir žirnių sėkla

Aktualijos iš laukų
01.03.2021

Ankštinių augalų plotai labai padidėjo, kas neabejotinai spartina šių augalų ligų sukėlėjų, plintančių per dirvą ir su sėkla, išplitimą. Ankštinių augalų derlingumą kiekvienais metais gerokai sumažina grybinės ligos, o ir pasėliai dažniausiai išgula dėl gausiai išplitusių šaknų bei pašaknio puvinių.

Ankštinių augalų pasėliuose kasmet gausiai išplinta šaknų ir pašaknio puviniai, kurių sukėlėjus iš dalies galima suskirstyti į dvi grupes: plintančius su sėklomis ir dirvos patogenus.

Vienos žalingiausių pupų ir žirnių  ligų  - askochitozės sukėlėjai, kurių yra ne vienas, plinta su užkrėstomis sėklomis ir per dirvą. Nuo sėklos infekcijos liga augalus pažeidžia dar daigų tarpsnyje. Palankūs ligai plisti orai susidaro drėgną ir šaltą pavasarį.

Pupų askochitozei svarbus pirminis infekcijos šaltinis yra sėkla, pašaknio puviniams – sėkla ir dirvožemyje esantys patogenai. Siekiant sumažinti su sėkla ir per dirvą plintančių patogenų žalą, tikslinga sėti beicuotą sėklą. Sėklos beicavimas - vienas iš saugiausių technologinių procesų, siekiant apsaugoti žirnius ir pupas nuo šaknų puvinių ir kitų kartu su sėkla plintančių ligų. Sėjant beicuotą sėklą, daigai apsaugomi nuo pradinės infekcijos, esančios ant sėklų. Šiuo metu Lietuvoje ankštiniams augalams beicuoti yra registruotas Maxim 025FS.

Maxim 025 FS naudojimo norma yra 2,0 l/1t žirnių ar pupų sėklų išbeicuoti. Beicas yra veiksmingas nuo daigų askochitozės ir Fusarium grybų sukeliamų šaknų ir pašaknio puvinių. Ruošiant darbinį tirpalą vandens reikia imti mažiau nei varpinių javų sėklų beicavimui, 2,0 l beico skiedimui pakanka 3-4 l vandens, paruoštais 5-6 litrais tirpalo išbeicuoti 1 t sėklų. Smulkesnių sėklų beicavimui, beicas gali būti skiedžiamas iki 6 l vandens, bet nereikėtų skiesti dar didesniu vandens kiekiu, nes tirpalas nesilaikys ant sėklų paviršiaus, nuo jų nutekės.

Ruošiant žirnių ar pupų sėklas, būtina nustatyti daigumą ir tūkstančio sėklų masę. Nes nuimant sėklinių pasėlių derlių nepalankiomis sąlygomis, supilant drėgnesnius grūdus į sandėlius galėjo būti prarastas daigumas. Taip pat neigiamos įtakos daigumui gali turėti ir per aukšta temperatūra džiovinant.

Šiais metais mūsų partneriai ŽŪK Šiaulų aruodai pagelbėjo mums vykdyti pupų beicavimo bandymus siekiant išsiaiškinti ar beicavimas didina skaldukų skaičių. Štai rezultatas: nuotraukose beicuotos ir nebeicuotos pupos Fuego 1000 g masė -608,58g, beicuota Maxim 2 l/t+ 3l/t vandens.

 

Akivaizdu, kad jei sėkla tinkamai paruošta - nereikia bijoti jos beicuoti dėl skaldukų.