You are here

Nematomi kenkėjai javuose

Aktualijos iš laukų
09.04.2020


Žieminių miežių pasėliuose randami sunykę centrinio daigo lapeliai. Tai švedinių muselių lervos pažeidimai. Šiuo atveju pažeistas ir augimo kūgelis, tad augalas žus.

Švedinės muselės, tai kenkėjas darantis žalą visiems varpiniams javams. Pažeidžia javų daigų centrinio lapelio pamatą ir augimo kūgelį. Pagraužtas lapelis pageltonuoja ir nudžiūsta. Per metus išsivysto trys švedinių muselių generacijos, iš kurių pavasarinė ir rudeninė gali kenkti kviečių ir miežių pasėliuose: pavasarinė – vasariniuose, o rudeninė – žieminiuose. 

Pažeistų daigų nuvysta ir sudžiūva centrinis lapelis, augalai po žiemos žūsta. Švedinės muselės deda kiaušinėlius į pirmųjų lapelių lapamakštes, o iš jų atsiradusios lervutės maitinasi daigelių labai maistingais meristeminiais audiniais (augimo kūgelis) ir taip sustabdo šio stiebelio tolimesnį augimą, nors jo lapai dar ilgai gali vegetuoti, tačiau anksčiau ar vėliau stiebas nunyksta. 

Švedinės muselės yra šilumamėgiai vabzdžiai, kiaušinėlius dėti pradeda orui atšilus iki + 16℃ , o optimali temperatūra kiaušinėliams dėti +19-21℃. Augalų, ant kurių deda kiaušinėlius, išsivystymo tarpsnis – 1-3 lapeliai. Tad esant šiltam rudeniui, būtinai turime naudoti herbicidus ir javuose. 

Dar vienas kenkėjas rastas žieminiuose miežiuose Kauno raj. 

Želmeninė žiedenė (Delia coarctata) yra tikriausiai rimčiausias žieminių kviečių, miežių ir rugių kenkėjas daugelyje Europos sričių. Suaugusios musės savo išvaizda yra panašios į paprastąsias namines muses, nors jos yra šiek tiek mažesnės.
Šios musės lervos pažeidžia visus žieminius javus išskyrus avižas. Vasarinius javus pažeidžia labai retai, tik esant itin ankstyvai sėjai. Derliaus nuostoliai priklauso nuo kenkėjų išplitimo – iki 100 lervų/m2 didesnės ekonominės žalos nepadaro.