You are here

Naujienos iš laukų - šviesmargė

Aktualijos iš laukų
07.04.2020

Šviesmargė (cilindrosporiozė) (Pyrenopeziza brassicae)

Rapsų pasėliuose randame šviesmargės požymių. Atskirti šią ligą sunkoka, nes daugelis  ją painioja su apdeginimu nuo KAS. Išskirtinis požymis: dėmės padengtos grūdelių pavidalo baltu apnašu, pastebimos esant drėgnam orui.Šviesmargės simptomai retai pastebimi iki vėlyvo rudens ar net ankstyvos žiemos. Liga pažeidžia lapus, stiebus, žiedų butonus ir ankštaras. Pažeidimo vietoje atsiranda blankios žalios spalvos, išmirkusios, nelygiais pakraščiais, neapribotos dėmės. Vėliau jos būna gelsvai rudos spalvos. Pažeisti lapai būna trapūs, susiraukšlėję, pažeidimo vietoje įplyšta ir anksti nukrinta.

Liga plinta vėsiu ir drėgnu oru. Labiausiai plinta, kai oro temperatūra yra 5–15 ℃ ir didelė dirvos bei santykinė oro drėgmė. Ant lapų pažeidimo vietose atsiranda blankios žalios spalvos, išmirkusių, nelygiais pakraščiais dėmių.

Istoriškai ši liga neplisdavo Lietuvoje, bet šiais metais po neįprastai šiltos žiemos, pasėliuose jos randama. Išplitus pavasarį šiai ligai derliaus nuostoliai gali siekti iki 30 proc.

Pavasarį naudojant Toprex kaip augimo reguliatorių jis taip pat veikia ir kaip fungicidas.  Produkte esantis difenokonazolas efektyviai susitvarko su šviesmarge.


Šilumos laukiam ne tik mes, bet ir augalų kenkėjai, todėl naudodami Toprex, nepamirškite pridėti insekticido Karate Zeon.