You are here

Naujienos iš laukų Joniškio raj.

Aktualijos iš laukų
20.04.2020

Balandžio 20-osios naktį Lietuvoje žemiausia temperatūra siekė nuo -4 laipsnio šalčio iki 5 laipsnių šilumos. Štai kaip sureagavo žieminiai rapsai Joniškio raj.


Tiesą sakant, žydėjimo metu rapsai be jokių problemų gali toleruoti iki –5 ° C temperatūrą. Kai kuriais atvejai žiediniai pumpurai gali būti atmesti ir ankštarų ant pagrindinių šakų bus mažiau, bet šoninės šakos tai kompensuos, esant šiltesnei temperatūrai ateinančiomis savaitėmis. Vidutinis hibridinis rapsų augalas turi apie 2800 pirminių žiedų ir net jei kai kurių netenkama, jų yra pakankamai, kad kompensuotų žalą. Po šalčio pagrindinis stiebas sulenkiamas (tarsi išbrinksta), tačiau šiltoje temperatūroje simptomai paprastai praeina.

Žieminiai kviečiai taip pat stipriai stresavo:


Šiuo metu javai yra jautriausiame augalo vystymosi tarpsnyje ir neįtikėtinai žemos temperatūros ne tik pristabdo jų augimą, bet ir pažeidžia augalus. Literatūroje nurodoma, kad dėl bamblėjimo metu „pagauto“ šalčio pažeidžiami jautriausi augalo audiniai, o ypač dideliu jautrumu šalčiui pasižymi besiformuojanti varpa. Nukenčia žiedadulkės, augalas nebeužmezga grūdų.

Tokie vėsūs su šalnomis orai neleidžia ūkininkams naudoti herbicidų ir augimo reguliatorių. Koks gegužės mėnuo bus, tiksliai pasakyti niekas negali, bet oro temperatūrai pakilus ir dienomis, ir naktimis, iki bamblėjimo tarpsnio pabaigos dar bus galima suspėti panaudoti ir augimo reguliatorius ir herbicidus. Kol žadamos naktinės šalnos neskubėkite į laukus su augalų apsaugos produktais, nekelkite papildomo streso kultūriniams augalams.