Rapsiniai žiedinukai naikina būsimą derlių

Naujienos

Žieminiai rapsai jau kelia butonus į viršų ir įsidienojus jau randame rapsinių žiedinukų, kurie aktyviausi būna rapsų stiebo augimo–butonizacijos tarpsniais ir būtent šiuo metu padaro didžiausią žalą rapsų pasėliams.

Pavasarį , atšilus orams iki 14–15 °C, žiedinukai skrenda į žieminių rapsų pasėlius ir deda kiaušinėlius į butonus, kurių skersmuo mažesnis negu 2 mm: pažeidžia rapsų žiedinius pumpurus.

  

Taip atrodo nepurkšti insekticidais žieminių rapsų butonai.

Tokie žiediniai pumpurai nubyra, lieka vien žiedkočiai, o žiedai ir ankštaros nesusiformuoja. Derliaus nuostaliai gali būti net iki 80 procentų.


Rapsinio žiedinuko padaryta žala

Kaip viena iš priežasčių, lėmusių stiprų žiedinukų populiacijos padidėjimą - sumažėjęs šių kenkėjų jautrumas piretroidų klasės insekticidams. Todėl labai svarbu:

  • insekticidus naudoti tik kenkėjų gausumui pasiekus žalingumo ribą;

  • nemažinti insekticidų rekomenduojamų normų;

  • nenaudoti piretroidų, jei nėra būtinybės (pastebėjus tik vieną kitą kenkėją);

  • žiedinukų plitimo metu, jei reikia purkšti daugiau kaip vieną kartą, rekomenduojama kaitalioti skirtingų klasių insekticidus.

Syngenta rekomenduoja naudoti sisteminio veikimo insekticidą Plenum žiedpumpurių vystymosi pradžioje, kol butonai nepakilę virš lapų (BBCH 51-52) randami 1-2 vabalai ant žiedyno, vėliau kai butonai jau pakyla ir išsiskirsto, bet būna neišsiskleidę (BBCH 55) - 3-4 vabalai ant žiedyno.Nuotraukos iš Kėdainių raj. - fotografuota 2016-05-02