You are here


Derlingiems laukams – užtikrinta apsauga 

Lietuva yra viena iš pirmųjų šalių, registravusių naujausią kompanijos „Syngenta“ kūrinį – fungicidą ELATUS Era. Šį naują produktą žemdirbiai ambasadoriai turėjo galimybę išbandyti jau 2017 metais ir Lietuvoje. Kokį efektą pamatė ūkininkai, naudodami ELATUS Era savo laukuose? 
Beveik pusketvirto tūkstančio hektarų dirbanti Šakių rajono Lukšių žemės ūkio bendrovė šiemet augino 1 183 ha žieminių kviečių, kurių vidutiniškai prikūlė po 8,13 t/ha. „Mes, Šakių rajono žemdirbiai, skaičiuojame, kad reikia kulti 7 tonas kviečių iš hektaro. Tačiau šiemet gamta mums atseikėjo daugiau“, – džiugesio geru derliumi neslepia Lukšių ŽŪB vyriausiasis agronomas Jonas Bakas. Dalis Famulus veislės žieminių kviečių buvo purkšti fungicidu ELATUS™ Era (naudota antrajam purškimui). Purkšta varpoms išlindus, prieš pat žydėjimą (apie 59–60 BBCH), naudota 0,8 l/ha norma. „Tame pačiame lauke, tik kitoje kelio pusėje, purkšta įprastais fungicidais, todėl buvo labai nesunku palyginti. Iš to ploto, kuris buvo apdorotas ELATUS™ Era, gauta po 8,9 t/ha derliaus – visa tona daugiau negu gretimame lauke. Kad derlius bus geresnis, matėsi dar bręstant javams – pasėlis buvo aiškiai žalesnis. Kaip žinia, paskutiniais pieninės brandos tarpsniais augalas gali sukurti 100–150 kg/ha sausųjų medžiagų. Tuo svarbiu laikotarpiu net ir 3–5 pratęstos dienos gali duoti svarų derliaus priedą. Jei tik kaina bus įkandama, tikrai naudosime šį fungicidą ir kitais metais“,– jau naujo sezono planais pasidalijo J. Bakas.    
 

 

 

Raseinių r., Nemakščiuose, ūkininkaujantis Alfredas Bardauskas šiemet kūlė itin gausų kviečių derlių – Ūkininko skaičiavimu, vidurkis siekė mažiausiai 7 t/ha. Tai tikrai geri rezultatai įvertinant faktą, kad Nemakščių apylinkių žemės nėra labai derlingos – pats geriausias Alfredo laukas vertinamas 43 našumo balais, o dauguma – nuo 35 iki 40. Fungicidą ELATUS™ Era ūkininkas naudojo antram žieminių kviečių Skagen purškimui. Dėl vėlai atlikto pirmo purškimo fungicidais, jis vėlino ir antrąjį – purškė žydėjimo pradžioje (BBCH 61–63), naudojo 1 l/ha normą. „Kadangi laukas labai patogioje vietoje, vos ne kasdien pravažiuodavau pro jį – atrodė tikrai labai gražiai. Aišku, šiemet tokie metai, kad sunku įžvelgti didelius skirtumus, nes kviečiai ir iki antro purškimo atrodė puikiai. Net pradėjau galvoti kad gal iš viso nereikėjo purkšti. Tačiau skirtumas išryškėjo praėjus dviem savaitėms po purškimo: ten, kur naudojau įprastą purškimo variantą, kviečiai jau artėjo prie brandos, jų spalva buvo geltonesnė, o naujuoju fungicidu apdorotame plote augalai buvo žalesni.Derlius tame plote, kur naudojau naująjį fungicidą, siekė 8 t/ha. Užaugo tikrai kokybiški grūdai, kuriuos skyriau sėklai. Panaudotas fungicidas pratęsia augalų gyvenimą, padeda jiems „sulaukti pensijos“, o ne sunykti anksčiau laiko pakirstiems ligų. Brangius naujos kartos fungicidus reikia naudoti labai atsakingai: jei galvoji apie 5–6 t/ha derlių, neverta rinktis pačių efektyviausių produktų.Tokius produktus kaip ELATUS™ Era reikėtų pasilikti patiems geriausiems laukams,“ – įsitikinęs A. Bardauskas.

 

 

 

Kėdainių r. ūkininkas Vilmantas Galinis ( picture) fungicidą ELATUS™ Era šią vasarą panaudojo trijuose skirtinguose laukuose, kur augo Skagen ir Etana veislių žieminiai kviečiai. Naująjį fungicidą ūkininkas parinko trečiam purškimui, kai kviečiai jau buvo išleidę varpas, naudojo 0,8 l/ha normą. „Akivaizdžiai matėsi, kad ELATUS™ Era nupurkšti plotai buvo žalesni – tarsi kas liniją būtų užbrėžęs. Visiems aišku, kad jei vegetacija prasitęsia ilgiau, kiekviena diena duoda derliaus priedą. Kviečių Etana derlius (priešsėlis buvo žirniai) siekė 9,5–10 t/ha, o Skagen dėl prastoko lauko užderėjo šiek tiek silpniau – 8–8,5 t/ha. Mano skaičiavimais, ELATUS™ Era davė apie 0,5 t/ha derliaus priedą. Kitais metais planuoju ELATUS™ Era naudoti antrajam purškimui ir normą didinti iki 1 l/ha: tai garantuotų 6 savaičių trukmės apsaugą ir trečio purškimo būtų galima visai atsisakyti. Man svarbu ir tai,kad nesiformuotų rezistentiškumo problema, todėl naujais efektyviais fungicidais visada domiuosi. Aišku, iš vienų metų stebėjimų daryti gilias išvadas yra sunku, tačiau šiemetiniais rezultatais tikrai nenusivyliau“, – patikino V. Galinis.Fungicido ELATUS™ Era sudėtyje yra dvi veikliosios medžiagos: benzovindiflupiras 75 g/l + protiokonazolas 150 g/l. Tai plataus spektro, sisteminio veikimo, pirazolkarboksamidų ir triazolų cheminių grupių fungicidas, skirtas žieminių ir vasarinių kviečių, speltų, žieminių ir vasarinių miežių, žieminių ir vasarinių kvietrugių bei žieminių rugių apsaugai nuo grybinių ligų. Gamintojo rekomendacijomis,optimalus ELATUS™ Era purškimo laikas žieminiuose kviečiuose yra ant vėliavinio lapo arba varpai pradėjus plyšti prieš pat plaukiojimą (maždaug BBCH 49), optimali norma – 0,8 l/ha. Didžiausias efektyvumas išryškėja naudojant jautresnėse ligoms ir ilgesnės vegetacijos trukmės veislėse.
 

 

ELATUS™ Era Latvijoje

Kokį efektą latvių žemdirbiai ...

Elatus™ Era

Brandina derlių iki pat pjūties

Elatus™ Era

Pasivaikčiokite po lauką 360⁰ technologijų dėka.